|7||Lotyšsko 5 b.|| Dánsko 4 b.

|8||Rakúsko 5 b.||Slovinsko 3 b.

|}

|}

Celkové poradie: 9. Slovensko, 10. Nemecko, 11. Nórsko, 12. Lotyšsko, 13. Francúzsko, 14. Dánsko, 15. Rakúsko, 16. Slovinsko.
+
Celkové poradie: 9. Slovensko, 10. Nemecko, 11. Nórsko, 12. Francúzsko, 13. Lotyšsko, 14. Dánsko, 15. Rakúsko, 16. Slovinsko.

Každý zápas (aj v základných a osemfinálových skupinách) musí poznať víťaza. Ak sa nerozhodne v riadnom hracom čase, tak sa predlžuje 5 minút (10 minút v semifinále, 20 minút finále) a potom sa idú samostatné nájazdy (séria 3 a potom dáš-nedáš).

Verzia zo dňa a času 22:02, 12. máj 2015

Majstrovstvá sveta v hokeji 2015 prebiehajú od 1. mája do 16. mája v Prahe a Ostrave v Českej republike.

Zápasy sa hrajú systémom dvoch skupín s následným play off. Štvrťfinále sa hrá do kríža.

Hrá sa v hlavnom meste Praha a v Ostrave v halách O2 Arena a ČEZ aréna. Sú to v poradí 80. majstrovstvá sveta v hokeji. Maskotom šampionátu sú králici Bob a Bobek.

Prvých 8 týmov svetového rebríčka IIHF po skončení tohto šampionátu má zaručený priamy postup do budúceho olympijského turnaja v roku 2018 v juhokórejskom Pjongčangu. Kvalifikácia o 3 miesta bude v novembri 2016.

Počas šampionátu sa bude rozhodovať o konaní MS v roku 2019. Kandidovali pôvodne Slovensko a Švajčiarsko. Švajčiari kandidatúru stiahli, takže pôjde len o formálne potvrdenie pridelienia šampionátu pre Bratislavu a Košice.

Konečné poradie

• Zlato:
  • Striebro:
  • Bronz:

Priebeh turnaja

Konečné poradie v základných skupinách

Poradie Skupina A (Praha) Skupina B (Ostrava)

• Prehra v riadnom hracom čase... bez bodu

V prípade rovnosti bodov o poradí rozhodujú: vzájomné zápasy, rozdiel gólov v nich, viac strelených gólov v nich a posledným kritériom je poradie v rebríčku IIHF.

O záchranu v elitnej skupine MS

O záchranu sa nehralo. Posledné mužstvo z každej základnej skupiny zostupuje priamo. Zostupujú: Rakúsko a Slovinsko. Rakúsko aj napriek tomu, že získali 5 bodov za dve výhry na samostané nájazdy a prehru po predĺžení.

Turnaj I. divízie skupiny A sa hral 19.4.- 25.4. v Poľsku. Do A kategórie postúpili Kazachstán a Maďarsko.

Rozpis a výsledky v základných skupinách

Hrá sa síce v Európe, v našom časovom pásme.

# Dátum Čas Zápas Skupina Aréna Výsledok
1 01.05.2015 16:15 CAN - LAT A Praha 6:1 (3:0, 2:0, 1:1)
2 01.05.2015 16:15 USA - FIN B Ostrava 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)
3 01.05.2015 20:15 CZE - SWE A Praha 5:6 s.n. (1:2, 0:1, 4:2, 0:0)
4 01.05.2015 20:15 RUS - NOR B Ostrava 6:2 (4:0, 2:2, 0:0)
5 02.05.2015 12:15 SVK - DEN B Ostrava 4:3 s.n. (0:0, 0:1, 3:2, 0:0)
6 02.05.2015 12:15 SUI - AUT A Praha 3:4 s.n. (1:0, 1:1, 1:2, 0:0)
7 02.05.2015 16:15 BLR - SLO B Ostrava 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
8 02.05.2015 16:15 FRA - GER A Praha 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
9 02.05.2015 20:15 NOR - USA B Ostrava 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
10 02.05.2015 20:15 LAT - CZE A Praha 2:4 (0:1, 3:1, 1:0)
11 03.05.2015 12:15 AUT - SWE A Praha 1:6 (0:3, 0:3, 1:0)
12 03.05.2015 12:15 RUS - SLO B Ostrava 5:3 (3:0, 1:2, 1:1)
13 03.05.2015 16:15 CAR - GER A Praha 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)
14 03.05.2015 16:15 BLR - SVK B Ostrava 1:2 p.p. (0:0, 0:0, 1:1, 0:1)
45 03.05.2015 20:15 FRA - SUI A Praha 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
16 03.05.2015 20:15 DEN - FIN B Ostrava 0:3 (0:0, 0:3, 0:0)
17 04.05.2015 16:15 RUS - USA B Ostrava 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)
18 04.05.2015 16:15 LAT - SWE A Praha 1:8 (0:1, 1:3, 0:4)
19 04.05.2015 20:15 NOR - FIN B Ostrava 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)
20 04.05.2015 20:15 CAN - CZE A Praha 6:3 (2:1, 1:1, 3:1)
21 05.05.2015 16:15 DEN - BLR B Ostrava 1:5 (1:0, 0:3, 0:2)
22 05.05.2015 16:15 SUI - GER A Praha 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
23 05.05.2015 20:15 SVK - SLO B Ostrava 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)
24 05.05.2015 20:15 AUT - FRA A Praha 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
25 06.05.2015 16:15 RUS - DEN B Ostrava 5:2 (2:0, 1:1, 2:1)
26 06.05.2015 16:15 SUI - LAT A Praha 1:2 p.p. (0:0, 0:1, 1:0, 0:1)
27 06.05.2015 20:15 SVK - NOR B Ostrava 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)
28 06.05.2015 20:15 SWE - CAN A Praha 4:6 (3:0, 1:3, 0:3)
29 07.05.2015 16:15 USA - BLR B Ostrava 2:5 (0:0, 1:3, 1:2)
30 07.05.2015 16:15 CZE - FRA A Praha 5:1 (0:0, 2:1, 3:0)
31 07.05.2015 20:15 FIN - SLO B Ostrava 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)
32 07.05.2015 20:15 SWE - GER A Praha 4:3 (2:1, 0:1, 2:1)
33 08.05.2015 16:15 SLO - NOR B Ostrava 0:3 (0:1, 1:2, 0:0)
34 08.05.2015 16:15 CZE - AUT A Praha 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)
35 08.05.2015 20:15 USA - DEN B Ostrava 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
36 08.05.2015 20:15 GER - LAT A Praha 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)
37 09.05.2015 12:15 BLR - RUS B Ostrava 0:7 (0:1, 0:3, 0:3)
38 09.05.2015 12:15 FRA - CAN A Praha 3:4 (1:2, 0:1, 2:1)
39 09.05.2015 16:15 FIN - SVK B Ostrava 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)
40 09.05.2015 16:15 AUT - LAT A Praha 1:2 p.p. (1:0, 0:1, 0:0, 0:1)
41 09.05.2015 20:15 DEN - NOR B Ostrava 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
42 09.05.2015 20:15 SWE - SUI A Praha 2:1 p.p. (1:0, 0:0, 1:1, 1:0)
43 10.05.2015 16:15 SLO - USA B Ostrava 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
44 10.05.2015 16:15 GER - CZE A Praha 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)
45 10.05.2015 20:15 SVK - RUS B Ostrava 2:3 p.p. (1:0, 0:1, 1:1, 0:1)
46 10.05.2015 20:15 SUI - CAN A Praha 2:7 (1:2, 0:3, 1:2)
47 11.05.2015 16:15 FIN - BLR B Ostrava 3:2 s.n. (0:0, 0:0, 2:2, 0:0)
48 11.05.2015 16:15 GER - AUT A Praha 2:3 s.n. (0:0, 0:1, 2:1, 0:0)
49 11.05.2015 20:15 SLO - DEN B Ostrava 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
50 11.05.2015 20:15 SWE - FRA A Praha 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)
51 12.05.2015 12:15 NOR - BLR B Ostrava 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)
52 12.05.2015 12:15 CAN - AUT A Praha 10:1 (4:0, 2:0, 4:1)
53 12.05.2015 16:15 USA - SVK B Ostrava 5:4 p.p.(2:0, 2:4, 0:0, 1:0)
54 12.05.2015 16:15 LAT - FRA A Praha 1:2 s.n. (1:0, 0:1, 0:0, 0:0)
55 12.05.2015 20:15 FIN - RUS B Ostrava 3:1 s.n.(0:1, 1:0, 1:1, 0:0)
56 12.05.2015 20:15 CZE - SUI A Praha 2:1 s.n. (0:1, 0:0, 1:0, 0:0)

O nepostúpení Slovenska do štvrťfinále rozhodla prehra s Nórskom. Pritom sme viedli 2:0. A strata bodu s Dánskom, ktoré sa naopak zachránilo aj vďaka bodu za remízu v riadnom hracom čase so Slovenskom.

Nominácia Slovenska na MS v Českej republike

Brankári: 50 Ján Laco (Barys Astana, Kazachstan/KHL), 88 Július Hudáček (Örebro/Švédsko)

Obrancovia: 14 Andrej Meszároš (Buffalo/NHL), 51 Dominik Graňák (Fribourg Gottéron, Švajčiarsko), 71 Marek Ďaloga (Sparta Praha/Česko), 26 Juraj Mikuš (Sparta Praha/Česko), 8 Michal Sersen (Slovan Bratislava/KHL), , 68 Milan Jurčina (Dinamo Riga, Lotyšsko/KHL), 3 Adam Jánošík (HC Košice)

Útočníci: 82 Tomáš Kopecký (Florida Panthers/NHL), 12 Marián Gáborík (Los Angeles Kings/NHL), 28 Richard Pánik (Toronto Maple Leafs/NHL), 56 Marko Daňo (Columbus Blue Jackets/NHL, Springfield Falcons/AHL), 61 Milan Bartovič (Slovan Bratislava/KHL), 79 Libor Hudáček (Slovan Bratislava/KHL), 43 Tomáš Surový (HC Slovan Bratislava/KHL, HC ’05 Banská Bystrica), 55 Mário Bližňák (HC Plzeň/Česko), 25 Marek Viedenský (HPK Hämmeenlinna/Fínsko), 19 Michel Miklík (Amur Chabarovsk, Rusko/KHL), 97 Patrik Lušňák (Junosť Minsk/Bielorusko), 22 Vladimír Dravecký (HC Oceláři Třinec/ČR), 90 Tomáš Tatár (Detroit/NHL), 13 Tomáš Jurčo (Detroit/NHL)

Maximum je 22 hráčov v poli a 3 brankári. Do zápasu sa nasadzuje 20+2. Pred začiatkom prvého zápasu turnaja musia nahlásiť 15+2 a všetci musia byť v dejisku turnaja.

Kapitánom je Tomáš Kopecký (Marián Gáborík na zápas s Nórskom), jeho asistenti sú Dominik Graňák a Milan Bartovič.

Náhradníci:

• Brankár: 42 Branislav Konrád (Dukla Trenčín)
  • Obranca: 7 Ivan Baranka (Slovan Bratislava/KHL), 3 Adam Jánošík (HC Košice) na zápase s Nórskom ostal sedieť
  • Útočníci: 82 Tomáš Kopecký - na zápas s Nórskom ostal dovtedajší kapitán sedieť na tribúne.
  • Zranený: Marko Daňo - zranenie kolena po zápase s Fínskom

Hrať nebudú

• Zdeno Chára (zranenie)
  • Michal Handzuš (necíti sa, slabá forma)
  • Marián Hossa (2. kolo play off)
  • Martin Marinčin (2. kolo AHL)
  • Marek Hrivík (Hartford/AHL 2. kolo)
  • Ladislav Nagy (Slovan Bratislava/KHL) - svalové zranenie
  • Jaroslav Halák (NY Islanders/NHL) - vypadol z play off, doliečuje zranenia
  • Martin Réway (Sparta Praha/Česko) - v deň začiatku dostal angínu (ATB)

Prehľad prípravných zápasov

Z ôsmich prípravných zápasov vyhralo Slovensko len dva - so Švédskom 3:1 a s Bieloruskom 5:2. V troch súbojoch podľahlo Česku, Bielorusku a Lotyšsku po nájazdoch. Najvyššiu prehru utrpelo v piatok v Rige s Lotyšskom 1:5. Zdroj Sme.sk

Po prípravných zápasoch boli vyradený: obranca Ivana Švarný a útočníci Rastislav Dej, Ján Sýkora, Radoslav Tybor, Tomáš Marcinko, Marcel Haščák (Amur Chabarovsk, Rusko/KHL), Christián Jaroš (Lulea/Švédsko), a Štefan Ružička (HC Oceláři Třinec/ČR)

Názory fanúšikov

Môžete pridať odkaz a krátku anotáciu na váš článok s postrehmi a názormi na dianie na MS v hokeji na Slovensku

Informácie zo zákulisia šampionátu

Odhad celkového poradia pred začiatkom

Väčšina bookmakerov najviac favorizuje ..., nasleduje ..., tretími by malo byť ... . Nasledujú ..., a na 5. mieste ... .

Rozhodcovia na MS

Novinkou Majstrovstiev sveta IIHF v hokeji sú čísla na chrbátoch rozhodcov. Hlavní majú čísla od 10 do 25, čiaroví od 51 do 66.

Celkovo je na turnaj nominovaných 16 hlavných a 16 čiarových.