Ako správne vytvoriť e-mail

Z Recept na život
Prejsť na: navigácia, hľadanie
 1. Základom je kvalitne napísaný predmet. Minimálna zmysluplná dĺžka je 4 slová. Minimálne! V starých zlých analógových časoch to bolo... VEC: Žiadosť o presunutie termínu návštevy za účelom objednania sa na prejednanie zriadenie pripojenia telefónu...
 2. Na oslovení si nepotrpím. Radšej prvú vetu využite na zhrnutie toho o čom chcete písať. Vám to pomôže utriediť si myšlienky a mne sa na mobile (SMS notifikácia) zobrazí nielen to kto mi píše, ale aj čo mi píše. Ak je to niečo zásadné, posnažím sa odpovedať čo najrýchlejšie (bez záruky pozri poslednú zásadu)
 3. Podpíšte sa. Však viete ako. Tak, ako sa oslovujeme normálne.
 4. Píšte s diakritikou. Nemám chuť pri hľadaní hľadať dvakrát. Raz "čitateľne" a raz "citatelne". Čo napíšete bez diakritiky, to už nikdy nenájdem.
 5. O využití polí Komu, Kópia, Skrytá kópia nič lepšie nevymyslím. Preto citát: Používejte správně pole Komu: (To: ), Kopie (Cc: ) a Skrytá kopie (Bcc: ). Do pole Komu patří adresáti, jichž se e-mail přímo týká a od nichž očekáváte odpovědi a připomínky. V poli Kopie mají své místo adresáti, kterým dáváte obsah dopisu na vědomí, ale nevyžadujete po nich odpovědi. Ve Skryté kopii číhají „tajní pozorovatelé“. O rozeslání na jejich adresy se stará přímo server, který je z hlavičky e-mailu vymaže. Ostatní adresáti tak žádným způsobem nemohou zjistit, že korespondenci sleduje ještě někdo další.
 6. Odpovede sa dočkáte len ak je to naozaj pre mňa.
 7. Ak niečo odo mňa chcete, neposielajte to na vedomie polovici Slovenska a štvrtine Európy. V odpovedi by som vás mohol poslať kam nechcete a dozvedela by sa to polovica Slovenska a štvrtina Európy. (Hovorím z vlasnej skúsenosti. Pôvodnému autorovi sa to naozaj nepáčilo.)
 8. Email o veľkosti viac ako 100 Kb aj s prílohou považujem za útok budzogáňom na moju osobu. Ak mi chcete doručiť nejaký veľký súbor, pošlite avízo a dohodneme sa na metóde priamo určenej na zdielanie súborov.
 9. Smajlíky v emaily poznám len dva :-)(myslíte si, že je to vtipné) a ;-) (myslíte to ironicky). Ak si so mnou chcete smajlíkovať, zavolajte mi cez telefón alebo ICQ.
 10. NEKRIČTE NA MŇA VEľKÝMI PÍSMENAMI. V jednej krajne, keď chcú zoťať strom, týždeň naň kričia. Zabijú ducha stromu a ten sa potom dá ľahšie zoťať.
 11. Nenávidím spam. Ak som vám to výslovne nepovolil, neposielajte mi žiadne emaily, do ktorých ste nenapísali ručne aspoň 5 svojich slov. Predpokladám, že na vyjadrenie svojho názoru na posielané spotrebujete aspoň tých 5 slov. Potom ten email začína mať pre mňa hodnotu vášho názoru na vec. (počet aktuálne udelených povolení: 2)
 12. Email nie je telefón ani ICQ. Ak potrebujete odpoveď skôr ako za 7 dní, radšej mi zavolajte telefónom, alebo cez ICQ. Emailovú schránku si vyberám pravidelne, ale skadiaľ beriete tú istotu, že som nezmenil zvyky, neprestal používať notifikáciu na mobil, nepovažujem vás za spamera?
 13. Ak odo mňa niečo potrebujete, napíšte to hneď. Nenechávajte si to do P.S až za rituálne otázky Ako sa má rodina a čože je u Teba nové ? a spomienky na spoločných známych a časy strednej školy. Nemusíte sa cítiť trápne.
 14. Skontrolujte si pravopis. Do správy môžete napísať somariny, ale bez gramatických chýb je to menej trápne.

Článok vznikol pôvodne pre pilnik.blog.sme.sk